Senast uppdaterad: 11 juni 2025
Mer fakta
Debatt i andra medier










Artiklar i ämnet
Plan: frys alla EU-bidrag för lagbrytare
EU-kommissionen vill koppla samtliga utbetalningar från EU:s budget till medlemsländernas respekt för rättsstatens principer, skriver Politico. Förslaget, som ingår i nästa långtidsbudget (2028–2034) och väntas presenteras nästa vecka, är en markant skärpning som ska förhindra att länder som Ungern kringgår sanktioner.
Ungern, som motsätter sig förslaget, menar att reglerna används för politiska påtryckningar. Diskussioner pågår även om att kunna slussa eventuellt frysta medel direkt till civilsamhället och därmed förbi nationella regeringar.
EU-rapport: Rättsstatsreformer går långsammare – allvarlig oro för Ungern
EU-kommissionen varnar i sin årliga granskning för att takten i medlemsländernas reformer för att stärka rättsstaten har saktat ner markant. Samtidigt kvarstår systematiska problem i flera länder, med särskilt allvarlig oro för utvecklingen i Ungern. Sverige får återigen kritik för systemet med nämndemän som nomineras av politiska partier.
Pride-deltagare slipper straff i Ungern
Ungerska polisen kommer inte att vidta några åtgärder mot de som deltog i Prideparaden i Budapest i juni trots regeringens förbud, enligt Dagens Nyheter. Polisen hänvisar på sin hemsida till att motstridiga uppgifter och det lokala styrets inblandning kan ha orsakat osäkerhet kring demonstrationens laglighet. Deltagarna hade tidigare hotats med böter för att ha trotsat förbudet mot paraden.
Apple tar strid mot EU-böter
Apple överklagade i går måndag EU-kommissionens böter på 500 miljoner euro till EU:s tribunal, rapporterar Reuters. Böterna utfärdades i april då kommissionen fann att Apple brutit mot lagen om digitala marknader (DMA) genom att hindra apputvecklare från att hänvisa till billigare alternativ utanför App Store. Företaget menar att kommissionens beslut och böter går långt utöver vad lagen kräver.
Sverige stärker upp Ukrainas cybersäkerhet
Regeringen har beslutat om ett nytt stödpaket om 135 miljoner kronor till Ukraina för att stärka upp landets civila cybersäkerhet, skriver TT/SvD. Paketet finansieras inom ramen för de medel som Sida årligen får för att stödja Ukraina.
EU avvisar krav på paus för AI-lag
EU-kommissionen kommer inte att pausa eller försena införandet av den nya AI-lagen. Det klargjorde en talesperson för kommissionen på fredagen. Beskedet är ett svar på påtryckningar från både tech-industrin och flera medlemsländer som velat se en fördröjning.
Enligt talespersonen ligger de lagstadgade tidsfristerna fast. Kommissionen säger sig dock ta oron på allvar och kommer att erbjuda stöd till företa för att underlätta regelefterlevnaden.
Ny EU-strategi ska säkra ledarroll i kvantteknik
EU-kommissionen lanserade i går onsdag en strategi som ska göra Europa till en global ledare inom kvantteknik till 203. Målet är att stärka konkurrenskraften och den tekniska suveräniteten.
Initiativet inkluderar pilotanläggningar för kvantchip och ett europeiskt kvantinternet, samt en kompetensakademi som ska inrättas 2026. EU vill även öka sin andel av globalt privat riskkapital från dagens fem procent. Ett lagförslag väntas 2026 för att ytterligare stärka industrin.
Näringslivet kräver paus för EU:s AI-lag
Chefer för 44 europeiska storföretag, som Airbus och BNP Paribas, uppmanar EU att pausa den nya AI-lagen i två år. I ett öppet brev varnar de för att oklara regler hotar unionens konkurrenskraft, uppger Financial Times. Företagen fruktar rättslig osäkerhet och att missgynnas i den globala konkurrensen.
Sánchez medarbetare häktad i spansk muthärva
Santos Cerdán, en tidigare nära medarbetare till Spaniens premiärminister Pedro Sánchez, häktades i går måndag, skriver Financial Times. Cerdán utreds för bland annat mutbrott och deltagande i en kriminell organisation i en härva kopplad till offentliga byggkontrakt. Häktningen ökar pressen på Sánchez, vars regering försvagats av flera korruptionsanklagelser.
– Faller den ene i domstol, måste den andre också falla, sade oppositionspartiet PP:s Cuca Gamarra.
EU-rapport: Rättssystemen stärks och digitaliseras
EU-kommissionen publicerade i dag tisdag sin årliga granskning av medlemsländernas rättsväsen. Rapporten, resultattavlan för rättsskipning, visar på generella framsteg med ökad digitalisering och kortare handläggningstider i flera länder. Nytt för i år är ett fokus på den inre marknaden, där rapporten pekar på ett relativt högt förtroende hos företag för nationella konkurrensmyndigheters oberoende. Granskningen utgör underlag för den kommande rapporten om rättsstatens principer.
Mer fakta
Debatt i andra medier









