Tung EU-debatt väntar Hässleholm
21 februari 2012Under några dagar i april riktar Europasverige sin blick mot Hässleholm och den kommunala storsatsning Europaform.
På plats i debatten märks bland andra EU-minister Birgitta Ohlsson (FP) och EMU-utredaren Lars Calmfors. Debatterna berör det ekonomiska läget och den politisk utvecklingen i EU. Det bjuds även på europeisk litteraturkväll och en filmfestival i miniatyr.
Varför ska man komma till Hässleholms Europaforum?
– Vi är det enda större sammanhang i Sverige som diskuterar Europafrågor och där man kan träffa politiker, experter och knyta nätverk. Dessutom är det ett kostnadsfritt demokratiskt forum där alla får tillgång till den senaste debatten, säger Lorenz Pucher, ansvarig för Europaforum.
Hur många besökare väntar ni er?
– 2500 besökare fördelat på olika seminarier under fyra dagar, säger Lorenz Pucher.
Hässleholms Europaforum genomförs mellan den 16 och 19 april.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.