Ingen Cypernskatt för andra euroländer
19 mars 2013Eurogruppschefen Jeroen Dijsselbloem utesluter ett behov av beskattning av banktillgångar i andra euroländer.
Ett av kraven som ställs på Cypern för att få ett krislån är en beskattning på tillgångar i någon av landets banker. Eurogruppens ordförande tillika nederländske finansministern Jeroen Dijsselbloem uteslöt på tisdagseftermiddagen att detta kan ske i andra euroländer som i framtiden kan komma att ansöka om krislån.
– Det är inte tal om en skatt på besparingar i andra länder. Det ska inte hända i andra länder, sade Jeroen Dijsselbloem under den veckovisa frågestunden i det nederländska parlamentet på tisdagen.
Han tillade att engångsskatten är oundviklig för att Cypern ska kunna räddas, detta på grund av landet stora banksektor.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.