Vänsterpartier allt populärare inför EU-valet
BRYSSEL 7 mars 2014 | Andra sammanställningen av europeiska opinionerSocialdemokraterna tappar och vänstern blir större än liberalerna. Det är slutsatsen av den andra sammanställningen av opinionen i medlemsländerna inför EU-valet.
Precis som i den förra sammanställningen skulle den socialdemokratiska partigruppen i EU-parlamentet, S&D, bli störst om det vore EU-val i dag. Men skillnaden mellan högergruppen EPP och S&D minskar från 17 till sju platser. Detta beror dock inte på att stödet för EPP-gruppen, där svenska Moderaterna och Kristdemokraterna ingår, ökat utan på att stödet för S&D minskat.
I veckans sammanställning av alla tillgängliga opinionsundersökningar i medlemsländerna som organisationen Votewatch gjort går vänsterpartistiska GUE-gruppen om liberala Alde och blir den tredje största partigrupp. GUE skulle närmast fördubbla sitt antal mandat om det vore EU-val i dag.
De gröna gör ett stort tapp i stödet, både i jämförelse med nuvarande mandatfördelning och med sammanställningen av opinionen i februari.
De ledamöter som saknar grupp, ofta EU-skeptiska och främlingsfientliga, får 92 mandat, samma som i den förra sammanställningen.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.