Svenskar “minst ignoranta” – överskattar ändå andelen muslimer och arbetslösa
BRYSSEL 30 oktober 2014 | Mest missuppfattningar i ItalienFolk i nio EU-länder tror att det finns fler invandrare, arbetslösa, äldre och muslimer i landet än det faktiskt finns.
Opinionsinstitutet Ipsos MORI har undersökt uppfattningarna om flera kontroversiella frågor i sammanlagt fjorton länder. Av dem är nio EU-länder.
I en klar majoritet av frågorna, som andelen invandrare, unga mödrar, muslimer, arbetslösa, överskattar de tillfrågade förekomsten. Ibland med en omfattande marginal.
I Italien uppskattades andelen invandrare utgöra 30 procent av befolkningen när i själva verket är sju procent.
– Dessa missuppfattningar utgör tydliga hinder för en informerad offentlig debatt och beslutsfattande. Till exempel skulle allmänna prioriteringar kunna vara annorlunda om vi hade en tydligare bild av omfattningen av invandringen […], sade Bobby Duffy, VD, på Ipsos MORI i en kommentar.
Institutet har slagit samman resultatet i ett ”ignoransindex” som toppas av Italien och USA. Minst ”ignoranta” när de gäller de undersökta frågeställningarna är svenskarna. Men detta till trots överskattade de tillfrågade svenskarna alla undersökta frågeställningar, bara i mindre omfattning än i andra länder.
Exempelvis trodde svenskarna att andelen muslimer i Sverige är 17 procent när den enligt Ipsos MORI är fem procent. Arbetslösheten uppskattades till 24 procent när den i själva verket är runt åtta procent.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.