Bulgariskt bidrag till Junckerfond
30 juni 2015Bulgarien blir det åttonde medlemslandet att öronmärka pengar till EU-kommissionens investeringsfond.
De 100 miljoner eurona, motsvarande 920 miljoner kronor, ska kanaliseras via den bulgariska investeringsbanken.
Tidigare har Slovakien, Polen, Luxemburg, Italien, Tyskland, Spanien och Frankrike lovat att bidra med pengar till investeringsfonden. Tillsammans öronmärker de sju länderna drygt 34 miljarder euro, motsvarande 316 miljarder kronor, för fonden.
Junckerfonden heter formellt Europeiska fonden för strategiska investeringar, EFSI. Fonden presenterades av EU-kommissionen i november 2014 och ska när den är fullt utbyggd innehålla 315 miljarder euro för investeringar i medlemsländerna.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.