Tung EU-kommissionär: Majoritet flyktingar har inte rätt att stanna
BRYSSEL 27 januari 2016 | "Måste avvisas"EU-kommissionens förste vice ordförande Frans Timmermans menar att fler än hälften av flyktingarna som tagit sig till EU-länderna har ekonomiska motiv och därmed inte rätt att få asyl.
Enligt socialdemokraten Timmermans flyr inte de flesta personer som tagit sig till EU under det senaste året från kring och förföljelse utan av ekonomiska orsaker.
– Det handlar om 60 procent av alla flyktingar. Det är människor som man kan anta inte har en enda anledning att ansöka om flyktingstatus, sade Frans Timmermans till nederländska public service NOS tidigare i veckan.
Han baserar sina uppgifter på ännu icke publicerade siffror från EU:s gränsbyrå Frontex.
Enligt Timmermans kommer de flest av dem från nordafrikanska länder som Marocko och Tunisien och bör avvisas.
– För att hålla kvar stödet för flyktingmottagandet måste de människorna så snart som möjligt avvisas, sade Timmermans som tillade att det skulle göra en ”enorm skillnad” om detta skedde.
Nederländaren Timmermans som är kommissionens första vice ordförande anses vara den politiskt tyngste ledamoten i kommissionen efter ordförande Jean-Claude Juncker.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.