Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning
Italiens inrikes minister och vice premiärminister Matteo Salvini var tidigare EU-parlamentariker. Arkivbild.

Italienledare vill skapa populistallians mot EU

BRYSSEL 2 juli 2018 | "Vi kommer regera i 30 år"

Italiens inrikesminister Matteo Salvini vill samla EU-skeptiker i en gemensam allians inför nästa års Europaparlamentsval.

En månad efter att nationalistiska och EU-skeptiska La Legas ledare Matteo Salvini svurits in som ny italiensk inrikesminister tillika vice premiärminister höll han på söndagen ett tal inför runt 50 000 supportrar.

– Nästa års EU-val kommer att bli en omröstning mellan eliternas, bankernas, finansens, invandringens och de prekära jobbens Europa och ett folkets och arbetets Europa, sade Salvini, enligt Financial Times.

– Nu måste vi förena Europa [och] föra samman alla frihets- och självständighetsrörelser som vill försvara sina folk och sina gränser.

Efter att ha fört La Lega till makten i Italien tillsammans med populistiska Femstjärnerörelsen vill han göra samma sak med andra EU-skeptiska partier i övriga medlemsländer. 

– Vårt projekt går ut på att skapa en internationell allians av populister, vilket för mig är en komplimang. Jag tror att vi kommer att få en majoritet, sade Salvini.

La Lega har sedan tidigare nära samarbeten med franska Nationell samling under Marine Le Pen, tyska Alternative für Deutschland, det österrikiska regeringspartiet FPÖ och nederländska PVV med Geert Wilders i spetsen. 

Ökat stöd – vill regera i 30 år

Stödet för La Lega, som fick 19 procent i vårens italienska parlamentsval, har i den senaste opinionsmätningen ökat till över 31 procent vilket skulle göra partiet till Italiens största.

– Vi kommer att regera Italien under de kommande 30 åren, detta Italien räds inget, sade Salvini under söndagens partimöte i staden Pontida.

Under sin månad som italiensk inrikesminister har Salvini bland annat hindrat en rad fartyg med migranter från att landstiga i Italien och meddelat att man ska folkräkna alla romer i landet. Lantbruksminister Gian Marco Centinaio, också han från La Lega, har sagt att Italien inte avser ratificera EU:s handelsavtal med Kanada, Ceta.

Mer fakta

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons
Annons KOMM
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons
Annons KOMM
Fackliga Brysselkontoret