Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

Bara Sverige och Tyskland når miljömål

28 april 2010 | Kraftfulla åtgärder krävs

Sverige och Tyskland är de enda länderna som kan nå målen för biobränsle till 2010. Detta enligt en färsk rapport från Europeiska miljöbyrån.

Europa har fått renare fordon men både varor och människor transporteras allt längre sträckor. Det visar den årliga rapporten från Europeiska miljöbyråns transport- och miljörapporteringsmekanism som släpptes på tisdagen. Krav ställs nu på en tydlig version och kraftfullare åtgärder för Europas transportsystem fram till 2050.
– De omfattande investeringarna i transportinfrastruktur gör att vi idag kan resa längre sträckor för att tillgodose våra dagliga behov. I framtiden måste vi inrikta oss inte bara på transportsättet, utan också på anledningarna till att människor väljer att resa, säger professor Jacqueline McGlade, miljöbyråns verkställande direktör, i ett uttalande.

Rapporten ger en översikt i hur Europas transporter påverkar miljön och i slutsatserna för perioden 1997-2007 finns en stark oro för den stadiga ökningen av transporternas utsläpp av växthusgaser, även om förbättringar skett angående luftföroreningar. Utsläppen av växthusgaser utgör idag cirka 19 procent av de totala utsläppen för miljöbyråns medlemsländer. Sverige är däremot, tillsammans med Tyskland de enda av miljöbyråns 32 medlemsländer som är på god väg att nå sina mål för användning av biobränsle till 2010.

Linn Eriksson

Skicka epost
Linn Eriksson

Skicka epost
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
Annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
Annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret