Inflationen trycker på inför centralbanksmöte
31 januari 2011När Europeiska Centralbanken, ECB, träffas i veckan ska de ta ställning till om de senaste månadernas prisökningar ska mötas med höjd ränta eller inte. Idag kom statistik som visar en allt högre inflation.
Inflationen var i januari 2,4 procent i euroländerna, meddelar Eurostat. Det är en uppgång från 2,2 procent i december och klart över centralbankens inflationsmål på ”nära två procent inflation men inte över”.
På torsdag träffas ledningen för centralbanken. Om de finner att inflationsökningen bara är tillfällig eller om de väger in att en fortsatt låg ränta är avgörande för de krisande euroländerna, så tar de dagens besked från Eurostat med ro och låter räntan på en procent ligga kvar.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.