Sena och smutsiga tåg plågar européer
15 juni 2011Det är inte bara svenskar som är missnöjda med försenade tåg. Tågresenärer i tio EU-länder, framför allt i Tyskland och Frankrike, pekar ut bristande punktlighet som ett av de tre största problemen med tågtrafiken.
I Sverige, Tyskland och Frankrike anger 45 procent av resenärerna att de är missnöjda eller mycket missnöjda med tågens förmåga att komma i tid. Andra länder med ett större missnöje med tågförseningar är Rumänien, Finland och Belgien. Det visar en opinionsundersökning som EU Eurobarometer genomfört i 27 länder.
Det största problemet med tågtrafiken är dock smutsiga och slitna kupéer och vagnar. Resande i 15 länder, däribland Sverige, tar upp det som ett av de tre största problemen.
Sammantaget är polackerna i särklass minst nöjda med tågen. Det mest positiva i nästan samtliga undersökta länder var att den personliga säkerheten på tågen upplevdes som hög eller mycket hög.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.