Frankrike inför egen transaktionsskatt
30 januari 2012Den första augusti kommer all franska aktiehandel att beskattas med 0,1 procent.
Den franske presidenten Nicolas Sarkozy offentliggjorde förslaget i söndags kväll.
– Det kommer sätta ett exempel, sade han.
Samtidigt presenterade Nicolas Sarkozy en momshöjning med 1,6 procentenheter till 21,2 procent.
De nya skattepåläggen är en del i det franska försöket att minska landets budgetunderskott och på sikt statsskulden. Just momshöjningar har blivit ett ofta använt grepp för att visa politisk handlingskraft i kristider.
Finansskatten på 0,1 procent inkluderar förutom aktiehandel även försäkringar mot kreditförluster, så kallade swappar, och spekulativ datorbaserad handel. Dessutom införs en 0,01-procentig skatt på så kallade derivat.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.