Monti: Italien behöver inga ytterligare nedskärningar
20 februari 2012Premiärminister Mario Monti försäkrade italienarna på måndagen att det inte behövs ett nytt åtstramningpaket - det som finns räcker.
I december fick Mario Montis teknokratregering i parlamentet igenom ett åtstramningspaktet på 30 miljarder euro motsvarande 270 miljarder svenska kronor.
– Det kommer inte att finnas något behov för en ytterligare åtstramningbudget eftersom den som finns har marginaler, sade Monti till medlemmar av Italiens finansvärld vid ett möte på Milanobörsen, rapporterar ANSA.
Premiärministern trodde att man i slutet av mars har en uppgörelse med arbetsmarknadens parter.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.