Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

EU-domstol synar generöst ECB-löfte till krisländer

15 januari 2013

Inom två månader måste Europeiska centralbanken förklara sina stödköp av statsobligationer från krisande euroländer för EU-domstolen.

Det är 7000 tyskar i den oberoende sammanslutningen Zivile Koalition für Deutschland som anmält Europeiska centralbanken, ECB, för dess löfte om obegränsade stödköp av statsobligationer. Sammanslutningen menar att ett sådant tilltag enligt ECB:s egen regelbok är förbjudet och vill att banken drar tillbaka sin utfästelse.

EU-domstolen har godkänt klagomålet och delgivit ECB detta. Centralbanken får två månader på sig att gå i svaromål

Den 6 september i fjol lovade ECB att köpa ett obegränsat antal statsobligationer på andrahandsmarknaden från krisande euroländer som Spanien och Italien. Motivet var att driva ned de höga räntor som dessa länder betalade för att låna pengar på den internationella kapitalmarknaden.

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret