Frankrike: Det är slut med nedskärningar
BRYSSEL 6 maj 2013 | “Vi är trovärdiga”Efter att Frankrike fått ytterligare två år på sig av EU-kommissionen att komma till rätta med sitt budgetunderskott säger finansminister Pierre Moscovici att eran av åtstramningar är slut.
– Det är slut med nedskärningarna. Detta är en vändpunkt, slutet på åtstramningsdogmen, sade Pierre Moscovici på söndagen i en intervju med radio Europe1.
I fredags rekommenderade EU:s ekonomikommissionär Olli Rehn att Frankrike får ytterligare två år på sig fram till 2015 att klara unionens budgetunderskottsmål på tre procent. I år spår kommissionen att det franska underskottet hamnar på 3,9 procent och under 2014 på 4,3 procent.
– Detta uppskov visar att vi är trovärdiga. Vi kommer kunna återstarta tillväxten, sade Pierre Moscovici.
Den tyske finansministern Wolfgang Schäuble gav i helgen i en intervju med Bild an Sonntag sin välsignelse till att Frankrike får mer tid på sig men tillade att både den tyska regeringen och EU-kommissionen är fullkomligt eniga om att man inte får minska på reformtakten.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.