Visumkrav hotar handelsavtal mellan EU och USA
27 november 2014Den bulgariska regeringen kommer inte att godkänna det framtida handelsavtalet TTIP mellan EU och USA om inte visumfrågan löses samtidigt.
Till skillnad från de flesta EU-länder måste bulgariska medborgare ansöka om visum för att resa in i USA eftersom landet inte är upptagen i USA:s så kallade Visa Waiver Program, WWP.
Bulgariens ekonomiminister Bozjidar Lukarski hävdade på onsdagen att samtalen om TTIP måste innehålla viseringsfrågan, rapporterar nyhetsbyrån novinite.com
Följande EU-länder står utanför det amerikanska programmet för viseringsundantag, WWP: Bulgarien, Cypern, Rumänien, Kroatien och Polen.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.