Tjeckien ny EU-ordförande – Ukraina och energi i fokus
BRYSSEL 1 juli 2022Kriget i Ukraina och dess konsekvenser på ekonomi, energi och säkerhet står i fokus när Tjeckien i dag fredag tar över EU:s roterande ordförandeskap från fransmännen. Vad tjeckerna lyckas åstadkomma de kommande sex månaderna banar väg för Sveriges ordförandeskap våren 2023.
När Tjeckien i dag tar över stafettpinnen från Frankrike för att de kommande sex månaderna leda arbetet i EU:s ministerråd är det med stora utmaningar framför sig. Ett pågående krig i Europa, stigande inflation och höga energi- och livsmedelspriser sätter sin prägel på det tjeckiska ordförandeskapets prioriteringar.
Ordförandeskapets stora fokus kommer att ligga just på Ukraina och konsekvenserna av Rysslands invasion av landet – att backa upp Ukrainas motstånd mot Ryssland bland annat med ytterligare sanktioner, men också att hantera flyktingsituationen i EU till följd av kriget.
Ukrainas återuppbyggnad är också en fråga som tjeckerna vill driva. Premiärminister Petr Fiala har sagt att han vill försöka organisera ett toppmöte med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj för att erbjuda landet en Marshall-plan, rapporterar Euroactiv.
Energi, säkerhet och ekonomi är andra prioriterade frågor för det tjeckiska ordförandeskapet, också dessa i ljuset av Rysslands krig.
Tjeckerna vill även slå ett slag för demokrati och stärka de demokratiska institutionerna.
“Den ryska aggressionen har återigen påmint oss starkt om att Europas långsiktiga välstånd och stabilitet bygger på fungerande demokratiska mekanismer”, slår tjeckerna fast.
Klimatförhandlingarna viktiga för svenska EU-parlamentariker
Som ordförandeland i ministerrådet kommer tjeckerna att leda flera förhandlingar om viktiga lagstiftningar med EU-parlamentet under hösten. EU:s stora klimatpaket, Fit for 55, är en av dem.
– Det tjeckiska ordförandeskapet har stora utmaningar framför sig, särskilt EU:s energiförsörjning. Det är bra att denna fråga prioriteras men vi måste säkerställa att EU satsar på förnybart snarare än att låsa oss i fossilberoende från andra delar av världen och dyr kärnkraft när vi bryter med Ryssland, säger EU-parlamentariker Pär Holmgren (MP).
Han tycker dock inte att tjeckerna tillräckligt har prioriterat klimatet i sin dagordning.
– Vi har inte råd med att resten av EU:s stora klimatpaket, Fit for 55, nu skjuts på framtiden. Om Tjeckien inte agerar nu blir det upp till det svenska ordförandeskapet till våren att få EU:s klimatpolitik i hamn, konstaterar Pär Holmgren.
Även EU-parlamentarikern Heléne Fritzon (S) konstaterar att det tjeckiska ordförandeskapet kommer att lägga grunden för när Sverige tar över 2023. Hon tycker däremot att tjeckerna ändå har lyft upp klimatet inför ordförandeskapet, något som hon välkomnar.
–Vi måste ha modet och kraften att driva på för ett grönt Europa med rättvis omställning, säger Heléne Fritzon.
Parlamentskollegan Emma Wiesner (C) hoppas också att Tjeckiens ordförandeskap ska "lyckas prioritera de viktiga klimat- och energifilerna" i Fit for 55.
– Parlamentet har gått före och röstat om nästan alla filerna i klimatpaketet, nu behöver rådet lägga fokus på att sätta sina positioner så att trepartsförhandlingarna kan köra igång. Förhoppningsvis kommer man en bra bit på vägen under tjeckiska ordförandeskapet, men det blir nog Sveriges ordförandeskap som tar klimatpaketet hela vägen i mål, tror Emma Wiesner.
Heléne Fritzon beklagar att jämställdhet saknas i tjeckernas prioriteringar.
– För ett starkare Europa krävs det att flickors och kvinnors rättigheter försvaras och främjas. Grön omställning och jämställdhet måste gå hand i hand. Det är särskilt viktigt i en orolig tid, säger Heléne Fritzon.
De frågor som det tjeckiska ordförandeskapet inte lyckas få enighet om skickas vidare till Sverige som under första halvåret 2023 för tredje gången sedan EU-medlemskapet tar över ordförandeklubban.