EU-skyddet för ukrainska flyktingar förlängs
BRYSSEL 10 oktober 2022EU:s mottagande av flyende från det ryska kriget Ukraina förlängs ett år. Samtidigt sjösätts ett pilotprojekt för att få fler ukrainare i arbete.
I mars röstade medlemsländerna för att aktivera EU:s massflyktsdirektiv för att alla som flydde Ukraina undan det ryska anfallskriget. I nuläget omfattas 4,2 miljoner ukrainare av skyddet.
EU:s migrationskommissionär Ylva Johansson meddelade i dag måndag det skyddet förlängs ytterligare ett år.
– Direktivet om tillfälligt skydd kommer fortgå till åtminstone mars 2024. [Måndagsmorgonens ryska attacker mot civila i Ukraina] gör det mycket tydligt att det är viktigt att vi fortsätter välkomna dem som behöver fly till EU, sade Ylva Johansson.
Ett sådant beslut om förlängning behöver inte gå till omröstning bland medlemsländerna.
Massflyktsdirektivet innebär att ukrainare och andra med flyktingstatus eller motsvarande skydd i landet som flyr kriget i Ukraina får rätt att stanna i EU-länderna utan att behöva söka asyl. De får även rätt till boende, rätt att arbeta och tillgång till sociala bidrag och sjukvård. Barn har dessutom rätt till undervisning.
Johansson meddelade samtidigt att de ukrainare som väljer att återvända hem inte behöver avregistrera sig från skyddet ifall de framledes åter tvingas fly till EU.
Pilotprojekt för mer arbete
Kommissionen lanserade på måndagen även ett pilotprojekt som omfattar fem EU-länder – Finland, Polen, Litauen, Spanien och Kroatien – i syfte att få fler ukrainare i arbete.
– Vi vet av erfarenhet att lära sig språket och få ett jobb är bästa sättet att integrera i ett nytt land. Vi hoppas att [detta pilotprojekt] kommer att skynda på processen att få arbete i EU, sade unionens arbetsmarknadskommissionär Nicolas Schmit som pekade på att flera sektorer i EU i dag saknar arbetskraft.
I pilotprojektet kan arbetssökande ukrainare skriva in sig på ”EU: talangreserv” under det europeiska nätverket för arbetsförmedlingar, Eures, där över 4 000 granskade arbetsgivare utannonserar över tre miljoner arbetstillfällen. Ukrainare ska även få stöd att få sina yrkeskvalifikationer erkända i EU.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.