Massiv polisinsats mot misstänkta statskuppsplaner i Tyskland
STOCKHOLM 7 december 2022Tusentals poliser gjorde på onsdagen tillslag mot 130 adresser i Tyskland och grep 25 högerextremister efter misstanke om planerad statskupp.
På onsdagsmorgon genomförde tusental poliser under ledning av tyska riksåklagaren razzior mot 130 fastigheter runt om i Tyskland. Där greps enligt myndigheterna 25 misstänkta terrorister. Ytterligare 27 misstänkta person har efterlysts. Många av de misstänkta uppges ha militär bakgrund.
Enligt ett uttalande från riksåklagaren tillhör de anklagade en terrororganisation som grundats i slutet av november 2021 och som har satt som mål att övervinna den befintliga statsordningen i Tyskland och ersätta den med en egen styrelseform, närmast en militärdiktatur. För ändamålet ska de har gjort omfattande förberedelser och bland annat försökt involvera Ryssland i planerna.
De misstänkta förenas, uppger riksåklagaren, av ett djupt förakt mot de statliga institutionerna och den demokratiska ordningen i Tyskland och hämtar sin världsbild från olika konspirationsteorier inom ramen för Reichsbürgerrörelsen och QAnon.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.