Läsartext: "Lovande nyhet från spanska regeringens sida"
Margareta Strandman Dahlberg 10 december 2010 | Turismen börja ökaArbetsmarknadsreformer, minskade utbetalningar och utbildning ska ta spanjorerna ur krisen, hoppas regeringen. Det skriver Margareta Strandman Dahlberg, boende på Mallorca.
Arbetslösheten, Spaniens största problem drabbar inte alla landsdelar lika. I till exempel Andalusien och på Kanarieöarna, är 28 procent av den aktiva befolkningen utan arbete. Medan i Baskien, där högteknologisk industri utgör den viktigaste näringen, är antalet arbetslösa knappt 10 procent.
En region som drabbats hårt av krisen är Katalonien, framför allt den betydande bilindustrin. Efterfrågan på personbilar har nästan halverats sedan det statliga skrotningsstödet på 2000 € upphörde i januari 2010. Tidigare gällde bidraget bilar tillverkade före år 2000. Det är okänt när och om regeringen återinför det populära bidraget.
Varje höst blir många arbetslösa i de landsdelar, som liksom Balearerna dit Mallorca räknas, lever till stor del på turism. Det är den så kallade säsongsarbetslösheten, som återkommer varje höst med eller utan ekonomisk kris.
Men Mallorca, där jag själv bor, klarade sig bättre under förra och innevarande år, då ökningen av inkomst från turism totalt i landet varit 4,3 procent och på Mallorca/Balearerna över 5 procent.
Mest ökade turismen från England, Tyskland, Frankrike och Nederländerna. Spanjorerna själva utgör normalt en betydande del av turismen i vissa landsdelar men krisen har fått många att stanna hemma och spara istället. Nästa säsong beräknas bli ännu bättre, då flera flygbolag meddelat en betydande ökning av antalet flygstolar.
I november har antalet arbetslösa spanjorer ökat till 4100000 personer. Av dem har många ingen ersättning längre. Ett särskilt stöd på 426 €/månad har utbetalats fram till nu. Bidraget kommer inte längre att betalas ut under 2011. Hur ska det gå för dem som inte har en familj eller vänner som kan hjälpa?
Samtidigt varslar regeringen om en serie andra indragningar: Pensionerna fryses under 2011 (utom de lägsta), samt stödet till nyblivna mammor, den så kallade ”bono baby” som utbetalats under senare år med 90 € per månad. Barnaledigheten, som nu debatteras i EU-parlamentet, är i Spanien fyra månader med lön och kan delas mellan makarna.
Den spanska socialistregeringen (PSOE) har under hösten utarbetat en ny arbetsmarknadslag. Mellan arbetsmarknadens parter hade förhandlingar pågått under mer än två år, utan resultat, varför regeringen tagit saken i egna händer. Nu kritiseras den nya lagen högljutt av oppositionen , företagarna och facken. En av hörnstenarna är den förlängning av pensionsåldern till 67 år som regeringen föreslår. Försök görs till att vidareutveckla och nå en överenskommelse med de olika parterna. Regeringen står dock fast vid att vissa delar inte är förhandlingsbara.
Det behövs betydande ändringar för att anpassa lagen till dagens verklighet, då den nuvarande är föråldrad. Minska orättvisan inom företagen, där allt fler på senare år är endast korttidsanställda och till betydligt lägre löner är de fast anställda. Skapa fler halvtidstjänster där det är möjligt och önskvärt.
Ökning av produktiviteten, större geografisk rörlighet, mer och bättre utbildning, satsning på högteknologisk utbildning och en större samordning mellan de olika regionerna vad gäller erbjudande av arbete och utbildning. Detta är bara en bråkdel av innehållet.
Framför allt är omskolning och utbildning det för närvarande absolut viktigast och ett regeringspaket står just klart för nästa år. I n g e n kommer att lämnas utan någon typ av fortbildning och ha en personlig assistent som blir ansvarig för att följa den arbetslösa fram till dess att en arbetsplats finns tillgänglig. 1500 assistenter nyanställs för det ändamålet. De unga som avbrutit sina studier får sätta sig på skolbänken igen, för att lättare kunna vidareutbilda sig för de arbeten som finns eller kommer att skapas.
Teoretiskt låter det utmärkt, inte alltid lika lätt att genomföra i praktiken. Men det är en mycket lovande nyhet från regeringens sida.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.