EU-länder riskerar missa utbildningsmål
14 februari 2011EU-kommissionären med ansvar för utbildning, Androulla Vassiliou, varnade på måndagen EU-ländernas utbildningsministrar för att EU i dagsläget inte kommer att uppnå sina utbildningsmål.
I dag träffas EU:s utbildningsministrar för att bland annat diskutera hur EU ska få ner antalet gymnasieavhopp från dagens 14,4 procent till under 10 procent år 2020. Sammantaget handlar det om att 1,7 miljoner fler elever än i dag ska fullfölja utbildningen. I målet ingår också att öka andelen unga vuxna med högskoleutbildning till 40 procent från dagens 33 procent.
– Kommissionen står beredd att hjälpa medlemsstaterna när de analyserar sina nationella reformprogram, säger kommissionär Androulla Vassiliou i ett uttalande.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.