EU-kommissionär Füle: ”Europa var inte tillräckligt högljutt”
1 mars 2011I ett tal igår uppmanade kommissionär Štefan Füle EU att vara ”ödmjuka inför det förflutna” och skuldbelade Europa för att inte ha varit tillräckligt högljudda i att försvara mänskliga rättigheter i Nordafrika.
– Alltför många av oss föll offer för antagandet att auktoritära regimer var en garanti för stabilitet i regionen. Detta var inte ens realpolitik. Det var i bästa fall kortsiktighet och den typ av kortsiktighet som gör längre perspektiv allt svårare att bygga, sade EU-kommissionär Štefan Füle, ansvarig för EU:s utvidgning och grannskapspolitik, i ett tal inför Europaparlamentets utrikesutskott igår.
Han slog också fast EU:s vilja att stödja demokratisk utveckling i Nordafrika. Beslut har fattats om ett stödpaket för fattigdomsbekämpning och demokratisk utveckling i Tunisien, medan EU fortfarande ser läget i Egypten som för osäkert för att erbjuda landet någon konkret hjälp.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.