Kontroversiella euroobligationer byter skepnad
1 september 2011Europeiska obligationer kan komma att se dagens ljus men inte för att lösa staters upplåningsbehov i allmänhet utan för mer specifika behov.
EU-kommissionären Michel Bamier sade till radiostationen BFM på onsdagen enligt EUbusiness att euroobligationer var en god ide men att tillfället inte är det rätta. I stället föreslår han att obligationer för specifika projekt och investeringar. Som exempel tog han Frankrikes obligationer för att låna upp pengar till forskning, utbildning och universitet för att öka landets konkurrenskraft.
Obligationsfrågan har varit under utredning sedan i februari och förslag väntas under hösten.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.