Nakenblankning förbjuds i EU
15 november 2011Europaparlamentet beslutade på tisdagen med stor majoritet att förbjuda nakenblankning. De nya reglering kan träda i kraft om ett år.
Det ska inte längre vara möjligt att köpa försäkringar mot kursfall för ett lands obligationer utan att själv äga de aktuella statsobligationer. Förfarandet kallas nakenblankning för att den som spekulerar är utan det värdepapper som ska skyddas. Den som äger exempelvis italienska obligationer ska dock fortsatt kunna köpa försäkringar (blankning) för att skydda sig mot kreditförluster.
I förslaget, som nu ska behandlas av ministerrådet, finns ett undantag för att ha kvar nakenblankning i maximalt 18 månader om det finns synnerliga skäl för det.
I beslutet ligger också att Europeiska värdepappersmyndigheten (Esma) ska få mer information genom att marknadens rapporteringskrav skärps. Därmed antas Esma kunna utföra sitt förebyggande arbete bättre och varna tidigare för potentiella risker i det ekonomiska systemet.
– Esma:s nya befogenheter kommer att ge bättre samordning på EU-nivå i kristider, sade parlamentets föredragande Pascal Canfin, De gröna i ett uttalande.
Beslutet antogs med 507 röster för, 25 emot och 109 nedlagda röster.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.