Cameron mobiliserar mot skotsk självständighet
BRYSSEL 7 februari 2014 | ”Alla berörs”Den brittiske premiärministern David Cameron uppmanar engelsmän, nordirländare och walesare att kampanja mot skotsk självständighet.
Det framgår av utdrag från det tal som Cameron håller i London på fredagen och som publicerats på hans hemsida. Därmed ger han sig in i debatten om den skotska folkomröstningen om självständighet som hålls i september.
– Det är deras val, deras omröstning. Men mitt argument idag är att trots att bara fyra miljoner kan rösta i den här folkomröstningen är alla vi 63 miljoner djupt berörda, säger han.
Enligt David Cameron skulle ett självständigt Skottland innebära en stor inflytandeförlust i omvärlden för både Skottland och Storbritannien.
I sitt tal på fredagen väntas premiärministern säga att valutgången ännu är oklar, sju månader före valet, och att det därför är viktigt att göra ”allt som krävs” för att övertala skottarna.
– De som röstar är era vänner, grannar, familj. [...] Låt budskapet vara detta: vi vill att ni stannar.
Opinionsundersökningar visar att en majoritet av skottarna idag vill stanna kvar i det Förenade kungadömet.
En av knäckfrågorna är huruvida ett självständigt Skottland skulle tvingas omförhandla sitt EU-medlemskap eller inte. Trots att det inte finns något glasklart svar används frågan som slagträ i debatten av såväl självständhetsivrare som de som vill behålla status quo.
Inom ett par veckor kommer EU-parlamentet att släppa sin egen juridiska utredning om huruvida ett självständigt Skottland och Katalonien – den spanska region som också planerar en folkomröstning, i november – måste söka nytt medlemskap i EU-klubben.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.