Desperat Grekland på pengajakt
26 mars 2015Den grekiska regeringen fick inget gehör för sitt krav på att få tillbaka pengar som de menar har betalats av misstag till euroländerna.
Regeringen hävdade att runt 1,2 miljarder euro, eller drygt elva miljarder kronor, betalats in till eurozonens krisfond EFSF på grund av ett räknefel och vill ha tillbaka dem – Grekland är i skriande behov av pengar. Men på onsdagen gav tjänstemän på EFSF besked att grekerna inte får tillbaka pengarna.
Greklands regeringen har letat pengar i sjukvården och olika statliga bolag för att klara att betala ut löner och pensioner på måndag på motsvarande 16 miljarder kronor.
Senast på måndag har den grekiska regeringen lovat att presentera sin reformlista för att få en utbetalning av krislån på 7,2 miljarder euro, motsvarande 67 miljarder kronor.
20 april kommer den grekiska staten helt ha slut på pengar om inga nya tillförs, enligt Reuters som hänvisar till en källa med insyn i landets finanser.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.