Grekiska centralbanken varnar: utan avtal – Grexit
17 juni 2015Grekiska centralbanken målar upp en dyster bild av konsekvenser om landet och långivarna inte kommer överens.
”Ett misslyckande att nå en överenskommelse skulle innebära början på en smärtsam väg som först skulle leda till grekisk statsbankrutt och slutligen till landets utträde ur euroområdet och – högst troligt – ur Europeiska unionen”, varnar den grekiska centralbanken i ett uttalande på onsdagen.
”Allt detta skulle medföra en djup recession, en dramatisk minskning i inkomstnivåerna, en exponentiell ökning av arbetslösheten och en kollaps av allt det den grekiska ekonomin har uppnått under åren av EU-medlemskap och i synnerhet medlemskapet i valutasamarbetet”, fortsätter centralbanken.
I dag onsdag beslutar Europeiska centralbanken om huruvida dess krislån till grekiska banker ska fortsätta. Utan krislånen står bankerna helt utan finansiering och den grekiska banksektorn riskerar kollaps.
I morgon träffas euroländernas finansministrar för att utvärdera situationen och eventuellt ta ett beslut om Grekland kommer att få ytterligare utbetalning av krislån.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.