Balkanländer filtrerar flyktingar
23 november 2015Makedonien, Serbien och Kroatien stoppar alla flyktingar som inte kommer från tre konflikthärdar.
De tre länderna beslutade i förra veckan att stoppa alla flyktingar som inte kommer från Syrien, Irak eller Afghanistan vid sina gränser.
– Dessa regeringar verkar ha agerat utan att tänka igenom konsekvenserna för tusentals personer som nu strandats i mycket otillräckliga förhållanden med ingenstans att ta vägen och mycket lite humanitär hjälp, sade John Dalhuisen, chef för Amnesty Internationals Europa- och Centralasienenhet, i ett uttalande.
Samtidigt har Makedonien börjat bygga ett stängsel vid gränsen mot Grekland som alla flyktingar ska slussas genom.
Sedan tidigare har Slovenien sagt att endas syrier, irakier och afghaner har rätt att passera landet.
EU-kommissionens migrationstalesperson Natasha Bertaud påpekade på måndagen att länder enligt internationell rätt kan hindra personer från att komma in om dessa inte söker asyl.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.