Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning
Samtidigt som EU höjer biltullarna fortsätter förhandlingar med Kina för att kunna nå en annan lösning. Arkivbild.

Klart: EU höjer tullar på kinesiska elbilar

BRYSSEL 4 oktober 2024

Motståndet mot att höja EU-tullarna mot importerade kinesiska elbilar var långt ifrån tillräckligt starkt bland medlemsländerna för att fälla förslaget. Därmed höjs de som mest med drygt 35 procentenheter för vissa bilmärken medan andra ges en lägre höjning.

27 tjänstemän från medlemsländerna röstade på fredagen i en hemlig omröstning om EU-kommissionens tidigare beslut om att höja tullarna på elbilar från Kina. Kommissionen anser att kinesiska biltillverkare får statliga stöd vilket gör konkurrensen med europeiska biltillverkare orättvis.

– Det handlar om att återställa balansen i vad som har blivit en ojämn spelplan på grund av omotiverade subventioner från Kinas sida till ett antal el- eller bilföretag som producerar batteridrivna elektriska fordon, sade EU-kommissionens talesperson Eric Mamer efter beslutet.

Tio medlemsländer ska ha röstat för tullarna, fem mot och tolv som avstod, enligt FT. Tyskland och Ungern ska ha varit bland dem som röstade mot och Sverige ska enligt uppgift ha lagt ned sin röst. Det hade krävts att minst 15 medlemsländer med motsvarande 65 procent av unionens befolkning för att rösta ned elbilstullarna.

Tullarna ligger på upp till 35,3 procent (se faktaruta). Detta går utöver den vanliga bilimporttullen på 10 procent. Tullarna kommer att börja gälla i slutet av månaden och vara på plats i fem år. En del av tullsatserna går till medlemsländerna och en del till EU-budgeten.

Fortsatta samtal med Kina

Enligt kommissionen arbetar man tillsammans med Kina för att nå en alternativ lösning.

– Parallellt med detta fortsätter EU och Kina att arbeta hårt för att utforska en alternativ lösning som måste vara helt förenlig med WTO:s regler och som på ett adekvat sätt tar itu med den skadevållande subventioneringen. Vi är öppna för att hitta en lösning, sade en annan talesperson för kommissionen.

Mer fakta

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
Annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
Annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret