Gästkrönika: EU Inc. riskerar nationell arbetsrätt
20 mars 2026 | Jenny GrensmanDet nya ”EU Inc.” låter kanske som en smart genväg för företag att verka över gränserna i Europa. Men bakom idén om en 28:e bolagsregim döljer sig svåra frågor om ansvar, rättigheter och spelregler på arbetsmarknaden. Det är avgörande att nationella system respekteras, skriver gästkrönikören Jenny Grensman, Saco.
EU-kommissionen har aviserat ett förslag om en ny bolagsform, den så kallade 28:e bolagsregimen. Tanken är att göra det enklare för företag att etablera sig och växa inom EU, utan att behöva navigera mellan 27 olika nationella regelverk.
Ambitionen är i grunden god. Europa behöver fler företag som kan växa, investera och verka över gränserna. Men vägen dit måste vara rätt.
I sin nuvarande form väcker förslaget stora frågor. För att ett nytt europeiskt bolagsregelverk ska fungera långsiktigt måste det bygga på förtroende hos både företag och arbetstagare. Det kräver att grundläggande principer i den europeiska sociala modellen respekteras.
En sådan princip är att arbetstagares rättigheter ska följa det land där arbetet utförs. Det är en avgörande utgångspunkt för rättvisa villkor, tydliga spelregler och konkurrens på lika villkor. Nationella system ska respekteras. Annars kommer företag välja den reglering som är billigast och enklast för dem.
I det aktuella förslaget är detta alltför oklart. De länder som har haft stark ekonomisk utveckling de senaste åren har också starka parter och starkt skydd för anställdas rättigheter. Kommissionens förslag öppnar för att företag kan vara verksamma i ett land utan att fullt ut omfattas av det landets arbetsrätt, vilket riskerar att skapa osäkerhet och undergräva tilliten till den inre marknaden. Det är inte acceptabelt.
Att regleringen dessutom föreslås som en förordning, som gäller direkt i medlemsstaterna, gör frågan än mer angelägen. Då finns inget utrymme för nationell anpassning, vilket ställer höga krav på tydlighet och precision.
Saco ser flera risker som måste hanteras. Det gäller bland annat att nationella arbetsrättsliga system kan kringgås, att kollektivavtal och fackliga rättigheter försvagas, att arbetstagarrepresentation kan undvikas samt att brevlådeföretag försvårar tillsyn och ansvarsutkrävande.
Detta är inte detaljer. Det handlar om arbetsmarknadens grundläggande spelregler.
Saco ser positivt på initiativ som förenklar för företag att verka över gränserna och som stärker den inre marknaden. Men sådana reformer får inte undergräva, befintliga regelverk.
Ett nytt regelverk behöver därför innehålla tydliga garantier: att arbetsrätten följer arbetsplatsen, att nationella system inte kan kringgås, att kollektivavtal och social dialog respekteras samt att arbetstagarinflytande säkerställs. Därutöver är det avgörande att arbetsmarknadens parter ges ett reellt inflytande i det fortsatta arbetet. Idén om en 28:e bolagsregim har potential att bidra till ökad rörlighet och tillväxt inom EU. Men i sin nuvarande utformning innebär förslaget betydande risker.
Ett europeiskt bolagsregelverk kan bara fungera om det är tydligt, rättssäkert och upplevs som legitimt. Företagens möjligheter växa och utvecklas inom EU får inte hänga på möjligheten att välja bort ansvar.
Jenny Grensman
Gästkrönikör
Saco
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.