Jämställdhet och Mellanöstern: här sticker Sverige ut
BRYSSEL 6 maj 2026Svenska EU-parlamentariker är aktiva i debatten – men inte på alla fronter. Jämfört med andra ledamöter har svenskarna många inlägg om jämställdhet, Mellanöstern och inre säkerhet. Om socialpolitik och folkhälsa – frågor som dominerar den svenska riksdagsdebatten – är det nästan tyst.
De svenska EU-parlamentarikerna tillhör de mer debattglada ledamöterna. Det visar Europaportalens unika genomgång av parlamentsdebatterna efter EU-valet fram till 2026. Denna andra artikel i vår serie visar vad svenskarna väljer att debattera och vad de väljer bort.
Tre svenska toppområden sticker ut
De svenska EU-parlamentarikerna debatterar främst inre säkerhet och brottsbekämpning, rättigheter och jämställdhet och Mellanöstern.
Att även jämställdhetsfrågor driver svenska parlamentariker är välkänt. Magnus Blomgren, statsvetare vid Umeå universitet och expert på EU:s politiska system, är inte förvånad.
– Jämställdhetsfrågor har länge varit en viktig svensk fråga där svenska ledamöter, lite beroende av politisk färg, har drivit de frågorna inom Europaparlamentet. Det förvånar mig inte att man är mer aktiv i förhållande till genomsnittet, säger Magnus Blomgren, statsvetare vid Umeå universitet.
Det kraftiga överskottet i Mellanösterndebatterna förklaras till stor del av enskilda ledamöter som är ovanligt aktiva i frågan. Evin Incir (S) och Abir Al-Sahlani (C) har gjort 25 respektive 16 inlägg i Mellanöstern-debatten – mer än en tredjedel av de 75 svenska inläggen totalt i kategorin. (Artikeln fortsätter under grafiken.)
Folkhälsa, sociala frågor – nästan frånvarande
Ännu mer talande är vad svenska parlamentariker inte debatterar. Exempelvis ligger svenskarna relativt lågt i sociala frågor, folkhälsa samt forskning och utbildning. I Sverige är sjukvård, skola och socialpolitik dominerande politiska frågor. Blomgren ser en ideologisk förklaring.
– Jag tror att det är så att man inte tänker i termerna att det är EU-politik. Man uppfattar inte det här som politiska frågor relevanta att diskutera, för det är svensk politik. Och vi ser ju det också i den svenska debatten – eller bristen snarare på debatt i Sverige kring EU:s roll i de här frågorna, säger Magnus Blomgren.
Många debatter utan svensk närvaro
I cirka 200 av drygt 500 debatter i parlamentet deltog inga svenskar. Bland de allra största debatterna, mätt i antal deltagande parlamentariker, finns flera där Sverige lyste med sin frånvaro. I exempelvis två debatter 2024 om krisen i fordonsindustrin och risken med TikTok deltog inga svenska politiker. Inte heller 2025 under debatterna om digitala tjänster och demokrati samt Trump och konsekvensen för de transatlantiska förbindelserna deltog några svenska ledamöter.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.