Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

Putin vill ha Ukrainas gasbolag

3 maj 2010 | Ökad rysk kontroll

Rysslands premiärminister Vladimir Putin vill att ryska gasjätten Gazprom slås samman med Ukrainas statliga gasbolag Naftogaz.

Putins förslag kom vid ett möte i Sotji vid Svarta havet i fredags. Utspelet väckte genast starka protester i Ukraina där oppositionen nu anklagar Ryssland för att försöka ta ifrån landet dess självständighet.
– Sådana sammanslagningar är inte vänligt sinnade utan kommer leda till en komplett sammansmältning av Ukraina och Ryssland, sade oppositionsledaren Julia Tymosjenko i ett uttalande.

Tymosjenko hävdar att det är ett led i ”en plan att förinta Ukraina”, enligt Financial Times. Uppgörelsen skulle ge Ryssland kontroll över alla större gasledningar som löper via Ukraina och ut till övriga Europa.

Sammanslagningen skulle kräva ett godkännande från det ukrainska parlamentet. Sedan Rysslandsvänlige Viktor Janukovitj valdes till Ukrainas president i mars i år har landet tagit flera steg mot ett närmare samarbete med Ryssland.
– Ni kommer snart att bli övertygade om att vi går i rätt riktning. Jag lovar att Ukraina kommer att bli ett starkt och blomstrande land, sade Janukovitj i ett TV-uttalande i fredags.

Linn Eriksson

Skicka epost
Linn Eriksson

Skicka epost
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons
annons
Fackliga Brysselkontoret