Förslag till ny finanstillsyn i EU är klart
3 september 2010Efter månader av tuffa förhandlingar kunde parterna på torsdagskvällen enas om hur EU:s finansövervakning ska se ut.
EU-kommissionen, Europaparlamentet och medlemsländerna beslutade att inrätta en styrelse för riskbedömning som ska slå larm om hot mot finansmarknaderna upptäcks. Dessutom inrättas tre myndigheter med uppdrag att övervaka värdepappersmarknaderna, banker och försäkringsbolag. Den dagliga kontrollen ska fortsatt skötas av Finansinspektionen i respektive land.
– En avgörande milsten, kommenterade Michel Barnier, EU-kommissionär med ansvar för den inre marknaden, gårdagens uppgörelse enligt tidningen EU Observer.
Den nya strukturen sjösätts den 1 januari 2011, förutsatt att EU-parlamentet och finansministrarna godkänner förslaget.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.