”Grekland kommer att göra vad Grekland måste göra”

Publicerad 20 jun 2011
kl 16:52
Uppdaterad 20 jun 2011
kl 19:00
Jean-Claude Juncker.
Jean-Claude Juncker.Foto: Fredrik Haglund
 

Medan demonstrationerna tog en paus i Atenhettan på måndagen beslutade EU att skicka nya inspektörer till staden för att se till så att den ombildade regeringen följer order.

På söndagskvällen sköt euroländernas finansministrar på sitt beslut om att betala ut 12 miljarder euro till Grekland i juli. Först vill man se till att Grekland beslutar genomföra nya nedskärningar och privatiseringar. Men efter måndagens möte ville varken Eurogruppens ordförande Jean-Claude Juncker eller EU-kommissionen tala om ett uppskjutet beslut.

– I går tog vi ett politiskt beslut om att betala ut den femte delen av Greklands lånepaket, sade Jean-Claude Juncker.

Till det lade han att det enda som återstår är att det grekiska parlamentet dels godkänner den nya regeringen, dels antar nya åtstramningar på tiotals miljarder euro, i en omröstning på tisdag. I samma veva som att den nya regeringen – förhoppningsvis – är på plats kommer ett team från EU-kommissionen, Europeiska centralbanken och Internationella valutafonden till Grekland för att se till så att låntagarna befinner sig på samma våglängd vad gäller takten i nedskärningarna och privatiseringarna.

I slutet av veckan ska en överenskommelse vara påskriven, därefter ska den baxas igenom det grekiska parlamentet i slutet av månaden, och den 3 juli återsamlas finansministrarna för att försegla överenskommelsen. Får Grekland inga pengar då är sagan all.

– Jag har sagt det förr och säger det igen. Det finns inget annat val än åtstramning. Grekland kommer att göra vad Grekland måste göra, sade Jean-Claude Juncker.

I Aten gick demonstrationerna mot den Papandreou-ledda regeringen ned på lågvarv. Men attackerna från oppositionen fortsatte och ledaren för partiet Ny Demokrati, Antonis Samaras, krävde att Papandreou avgår och att åtstramningsprogrammet omförhandlas. Utan en partiöverskridande konsensus om de digra neddragningarna blir omröstningen i parlamentet på tisdag kväll en nagelbitare. Sveriges finansminister Anders Borg (M) ser dock bara ett möjligt scenario framför sig.

 – Erfarenheten från ett mycket stort antal sådana här program är att det aldrig blir några omförhandlingar. Det kan inte finnas något annat alternativ än att grekerna fullföljer det här så långt det över huvud taget är möjligt, sade Anders Borg efter dagens möte.

Ekonomikommissionär Olli Rehn erkände att han kunde se en både en ”spartrötthet” på gatorna i Aten och en ”stödtrötthet” i flera europeiska länder.

– Vad vi behöver vid det här avgörande läget är beslutsamt fredsbyggande och uthållighet i reformarbetet, sade Olli Rehn.

Oron över Greklands och eurons framtid har också tvingat fram en extrainsatt telefonkonferens mellan G7-länderna där Juncker ska försöka förklara för världens övriga superekonomier vad det lilla öriket måste genomgå för att få marknaderna lugna.

En del i det är att privata investerare inte tvingas att satsa sina pengar i Grekland utan kan göra så på frivillig basis. Varför enskilda medborgare måste se sina löner och pensioner sänkas med en femtedel men inte banker och finansinstitut visste Juncker.

– Skulle de tvingas att gå in med pengar skulle situationen kunna falla helt ur kontroll, sade Juncker, med full kontroll, till synes, över läget.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
thomas
20 jun 2011
kl 17:50

Trötthet är farligt och får inte ignoreras (vilket de kommar att göra och vi kommer se kravaller i många länder framöver)

Jan-Olov Olsson
20 jun 2011
kl 21:15

Verkligheten kommer ikapp oss. Grekland och Portugal får betala ett högt pris när EU och Euro-sammarbetet inte lämgre kan skydda deras ekonomi från konkurensen från länder utanför EU. I en allt mer global ekonomi kommer även vi i väst att behöva anpassa oss. Även vi i Sverige kommer behöva anpassa oss till nya förutsättningar, men förhoppningsvis inte lika drastiskt som Grekland.

Gunilla Skoglund
22 jun 2011
kl 16:24

Helt klart måste grekerna ta sitt förnuft till fånga och bita i det sura äpplet. För att EMU-samarbetet ska framledes kunna fungera som en demokratisk och fredsupphållande enhet så behövs såväl åtstramning i den offentliga ekonomin som att bankerna ser över sin låneverksamhet och rekapitalisering.

Gunilla Skoglund
22 jun 2011
kl 16:24

Helt klart måste grekerna ta sitt förnuft till fånga och bita i det sura äpplet. För att EMU-samarbetet ska framledes kunna fungera som en demokratisk och fredsupphållande enhet så behövs såväl åtstramning i den offentliga ekonomin som att bankerna ser över sin låneverksamhet och rekapitalisering.

Nyheter från förstasidan

Kylig premiär för Merkel och Hollande

STOCKHOLM » Hollande: Allt måste upp på bordet. Den franske presidenten står kvar vid att finanspakten ska omförhandlas.
Budgetkommissionär Janusz Lewandowski menar att medlemsländerna måste vara mer ärliga när de när de talar om EU-budgeten.
Debatt
Anders Selnes

Budgetkommissionären: EU-länderna lider av minnesförlust

Janusz Lewandowski » EU-kommissionen bantar personalstyrkan. Det finns mycket goda skäl till att EU:s budget ökar nästa år.

Pressade greker tvingas till nyval

STOCKHOLM » Regeringsbildning misslyckades. Det sista försöket att skapa en regering bestående av teknokrater sprack på tisdagen – nu väntar nyval inom en månad.
Kent Johansson (C) kom in i Europaparlament i höstas då han efterträdde nuvarande miljöminister Lena Ek.
Fredrik Haglund

Johansson: Mer regionalt självstyre

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. – En svensk ser det som ett problem att ingå i Europa, säger Kent Johansson (C) som vill öka integrationen i unionen.

Erlandsson: Minska slakten utan bedövning

BRYSSEL » Sverige inte ensamt i kritiken. En stor del av allt kött i EU kommer från djur som slaktats utan bedövning.

Allvarligt valbakslag för Merkel

BRYSSEL » Framgång för socialdemokrater. ”Ett bittert nederlag” kallar kristdemokraternas toppkandidat valresultatet i Nordrhein-Westfalen.

Spanien missar budgetmål

BRYSSEL » “Italien på rätt väg”. Flera EU-länder är på väg ut ur krisen.

Tymosjenko anklagas för medhjälp till mord

BRYSSEL » Tyskland skärper tonen ytterligare. Den ukrainska oppositionspolitikern Julia Tymosjenko misstänks för att ha planerat och finansierat mordet på en parlamentsledamot.

Tyskland tvärvänder – släpper upp inflationen

BRYSSEL » Hjälper krisande euroländer. Tyska Bundesbank lättar på landets tuffa inflationskrav. Det kan ge höjda svenska löner menar ekonom.

Kommissionen får ansvarsfrihet trots kritik

BRYSSEL » Ministerrådet knäpps på näsan. Europaparlamentet ger inte ansvarsfrihet till fyra EU-institutioner för 2010:s budget.

Merkel sockrar bud till Paris

BRYSSEL » Hollande vänder sig till EU-ledare. I utbyte mot projektobligationer hoppas den tyska förbundskanslern Angela Merkel nå en kompromiss med den nyvalde franske presidenten om EU:s finanspakt.

Arbetslösheten tickande bomb i Europa

Gustav Blix (M) och Henrik von Sydow (M) » Socialdemokraterna blundar. Jobbskatteavdrag finns i 17 OECD-länder och alla utvärderingar visar på positiva och betydande effekter på sysselsättningen.

Kraftigt motlut för grekiska regeringsbildare

BRYSSEL » Fem kravpunkter. Den nye grekiske regeringsbildaren, vänsterledaren Alexis Tsipras, söker stöd utanför parlamentet i kamp om åtråvärda bonusmandat inför befarat nyval.

Svenska företagare vilse i EU

BRYSSEL » ”En enorm potential går förlorad”. Svenska företagare har dålig koll på EU:s inre marknad.
Europeiska Ekonomiska och Sociala Kommitténs, EESK, sammanträde den 25 och 26  april 2012.
MittEuropa

Kollektivavtal bör värnas vid upphandling

Ellen Nygren » Kraftfulla rekommendationer. Löntagarnas villkor vid offentlig upphandling vållande livlig debatt mellan fack och arbetsgivare vid EESK:s senaste möte.
Hannes Swoboda ordförande för socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Anders Selnes

S-ledare: Det blåser en ny vind i Europa

STOCKHOLM » Med Hollande förstärks den. Vi utmanar de konservativa om makten i EU. Det beskedet ger den nye S-ledaren Hannes Swoboda till Europaportalen.
Arbetsmarknadsutskottet i riksdagen säger nej till EU-förslag om ny arbetsrätt.
Camilla Svensk

Svenskt nej stoppar EU:s nya arbetsrätt

BRYSSEL » ”Har tillkommit på olaglig grund”. EU:s nya arbetsrätt ser ut att falla redan innan förhandlingarna startat.
Finansminister Anders Borg (M) fick genom de svenska kraven på onsdagens långkörare om bankbuffertar.
Europeiska unionens råd

Nöjd Borg: Sveriges banksystem säkrat

BRYSSEL » Britter missnöjda. Sverige fick genom sina krav trots att EU:s finansministrar inte helt lyckades enas om nya kapitaltäckningskrav för banker.
Biståndsminister Gunilla Carlsson (M) frågades ut av elever på Europaforum i Hässleholm.
MittEuropa

Elever i fokus på Europaforum

Sofi Holmgren » Frågade ut ministrar. Vi satte Hässleholm på kartan.
Mörka moln på den spanska himlen. Landets banker har många dåliga lån som riskerar att utlösa en större kris.

Tysk media: Krishjälp till spanska banker planeras

BRYSSEL » Kräver öppna kort. Samtidigt som Spanien får sitt kreditbetyg sänkt finns det hemliga planer på att låna ut pengar direkt till landets vacklande banker.
Mängder av fel och misstag ledde till att 63 flyktingar dog på flykt undan kriget i Libyen, konstaterar Europaprådet. Arkivbild.
UNHCR / F. Noy

Europarådet pressar Nato om båtflyktingars död

STOCKHOLM » Ingen kom till undsättning. Europarådet upprörs över att 63 flyktingar lämnades att dö i en båt på Medelhavet trots att räddning var möjlig.
Anna Hedh (S) vill inte att EU-kommissionen petar i de fackliga rättigheterna.

Hedh: Rulla tillbaka EU:s makt

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Hedh (S) vill inte att EU stänger sina gränser och beklagar bristen på solidaritet med flyktingar i EU.

Acta faller – saknar politiskt stöd

BRYSSEL » ”Spelet är slut”. Konservativa och liberaler i Europaparlamentet sällar sig till det växande Acta-motståndet.
En budget för investering i tillväxt och jobb kallar budgetkommissionär Janusz Lewandowski  sitt förslag.

Lewandowski: Obetalda räkningar ökar EU-budgeten

STOCKHOLM » Mindre pengar till EU-institutioner. EU:s budget föreslås öka med närmare sju procent nästa år.

Fack och arbetsgivare kritiserar ny EU-arbetsrätt

STOCKHOLM » WEBB-TV. Fack och arbetsgivare debatterar EU-kommissionens senaste förslag om arbetsrätt, utstationeringsdirektivet och Monti ll.

Calmfors: Hela eurosamarbetet kan riskeras

STOCKHOLM » “Hollande rättar in sig i ledet”. Ekonomiprofessorn Lars Calmfors räknar med att Grekland inte kommer att kunna betala av sina krislån. Det kan leda till en svår politisk kris för eurosamarbetet.

EU ger grönt ljus till flygdatalagring

BRYSSEL » “Bättre än inget alls”. EU-parlamentet röstade för ett avtal som ålägger europeiska flygbolag att lämna ut passageraruppgifter till USA.

EU-kommissionen vädjar om arbetsmarknadsreformer

BRYSSEL » Nyckelområden kan ge 20 miljoner jobb. Samtidigt som kommissionens jobbplan välkomnas av Europaparlamentariker och arbetsgivare får den facklig kritik.
Nadejda Andreev visar sin hemby på kartan över Moldavien.
MittEuropa
Ann-Christin Sjölander

Miljoner européer saknar rent vatten

Ann-Christin Sjölander » Värst på landsbygden. Nadejda Andreev är uppväxt med illaluktande vatten, i dag kämpar hon för rent vatten och ekotoa i Moldavien. Det skriver Ann-Christin Sjölander.
Herta Däubler-Gmelin, före detta tysk justitieminister, vill att författningsdomstolen granskar EU:s finanspakt och krisfond.

Finanspakt hotas av tysk rättsprocess

BRYSSEL » ”Europa måste vara demokratiskt”. Tyska politiker vill dra EU:s finanspakt och krisfond inför landets författningsdomstol.
Christian Engström arbetar för att Acta-avtalet ska skrotas i EU-parlamentet.
Fredrik Haglund

Engström: Lobbyisterna är kungar i Bryssel

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Christian Engström (PP) anser att det demokratiska underskottet i EU kan bli en stor fara på sikt.

EU-regel kan stoppa alkoholreklam i svensk tv

BRYSSEL » Kommissionen följer frågan noggrant. Granskningsnämnden har bett sin brittiska motsvarighet att utreda vilka lagar som gäller för svensk alkoholreklam från Storbritannien.

EU-budgeten måste ge verkligt mervärde

Gustav Blix (M) » För många fel med EU-bidrag. EU:s sammanhållningspolitik behöver reformeras och moderniseras i grunden.
Anna Maria Corazza Bildt (M) driver kampanjen Basta till matsvinnet.
Fredrik Haglund

Corazza Bildt: EU ska vara en kraft mot kvinnoförtryck

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Maria Corazza Bildt (M) vill se fler kvinnor på ledande poster – utan kvotering.
Carl Schlyter (MP) anser att EU är en enorm lagstiftningsmaskin styrd av storföretag.

Schlyter: Dagens EU behövs inte om tio år

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Carl Schlyter (MP) vill förvandla unionen till en diskussionsklubb.

EU söker ny finansskatt

BRYSSEL » Aktivitets- eller stämpelskatt är alternativ. Tyskland uppmanar EU att komma fram med förslag till en ny skatt på finanssektorn.
Åsa Westlund (S) jobbar för högre krav på hormonstörande ämnen och andra kemikalier..

Westlund: EU:s ledare måste lyfta blicken

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Klimatet och nya jobb är livsavgörande frågor, menar Åsa Westlund (S) som börjat tröttna på pratet om grekiska stödpaket.

Ohlsson: Avskaffa globaliseringsfonden

BRYSSEL » Vill ha mer pengar till forskning. EU:s globaliseringsfond var i skottgluggen när EU-ministrarna träffade för att diskutera unionens budget.

Notiser

    • Ny facklig jätte i Europa
      i går
    • Tysk tillväxt överraskar
      15 maj
    • EU-ledare avvaktar Ukrainabojkott
      15 maj
    • Produktionsfall i EU – Sverige tappar mer
      14 maj
    • Första medborgarinitiativet registrerat
      11 maj
    • Regeringen sågar EU-budget - helt orimlig
      11 maj
    • Spanien nationaliserar krisbank
      10 maj
    • Tjeckiskt eurointräde tidigast 2020
      10 maj
    • Europaportalens tävling avgjord
      10 maj
    • Forskning: Inget EU-land vinnare eller förlorare
      9 maj
    • Brittisk premiärminister efterlyser euroregering
      9 maj
    • Tyska ekonomer: Grekutträde måste förberedas
      9 maj
    • 9 maj EU:s ”födelsedag”
      9 maj
    • Spanska skattepengar ska skydda storbank
      8 maj
    • Extra EU-toppmöte om tillväxt
      4 maj
Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close