Inför euron när Sverige är redo

Publicerad 25 jan 2012
kl 13:19
Uppdaterad 25 jan 2012
kl 17:06
Folkpartiets europaparlamentariker: Olle Schmidt, Cecilia Wikström och Marit Paulsen.
Folkpartiets europaparlamentariker: Olle Schmidt, Cecilia Wikström och Marit Paulsen.Foto: Europaparlamentet

Omröstning

Ska Sverige gå med i euron?

 

Europa kommer inte att falla och Folkpartiet kommer inte att vända vare sig väljare eller kärnprinciper ryggen. Det skriver europaparlamentarikerna Paulsen, Wikström och Schmidt (FP) i replik till Anders Sjöberg (JL). —> RÖSTA: Ska Sverige gå med i euron?

Anders Sjöberg, (Europaportalen 120111), som representerar ett parti som inte längre har väljarnas förtroende i vare sig riksdag eller Europaparlamentet, kritiserar Folkpartiet för sin öppna Europapolitik. Men han skjuter vid sidan av målet.

Folkopinioner går upp och ned, vilket också Junilistan fått erfara. Medierapportering med tydlig svaghet för dramatisk rubriksättning bidrar säkert till svängningarna - journalisterna var till exempel snabba att döpa den globala skuldkrisen till "eurokrisen" och därmed skapa en upplevd koppling mellan krisen och valutan. Våra principer står fast även när media rör sig i en annan riktning. Vilken trovärdighet har den som byter åsikt lika ofta som man byter kläder?

Tvärtemot vad Junilistans Europakritiker menar är det just vårt väljarförtroende vi förvaltar när vi försvarar våra grundläggande principer. Folkpartiet är och förblir det tydligaste alternativet för dem som värnar Europatanken. Inte minst i senaste Europaparlamentsvalet blev detta mycket tydligt och FP vann många röster - för att vi var tydliga med våra åsikter. Detta uppskattades av väljarna.

Vi liberaler tror fortfarande på EU som projekt. Om Europa inte hade detta samarbete skulle vi bli tvungna att uppfinna det. Detsamma gäller den gemensamma valutan: om den inte redan fanns skulle vi bli tvungna att skapa den. Den är nämligen en av grundbultarna i Europas samarbete och en av anledningarna till att Europa historiskt gått så bra. Om media rapporterade lika mycket om det som funkar bra som om det som går dåligt skulle vi ha varit fullmatade med berättelser om eurons goda effekter på handel och tillväxt.

Däremot är vi inte naiva. FP har åtskilliga gånger under det senaste året klargjort att vi ser fram emot ett svenskt euromedlemskap - när euron och Sverige är redo. Den tidpunkten är omöjlig att ange exakt, men den infaller sannolikt inte de närmaste åren på grund av den djupa ekonomiska kris Europa måste ta sig ur.

Samtidigt ser vi klart och tydligt nackdelarna med att stå utanför. Kostnaderna för svenskt utanförskap, både ekonomiskt och politiskt, kommer att bli allt högre framöver. Europa står just nu inför ett vägval. Sverige måste välja sida. Att i det läget välja en kortsiktig, nationalistisk och isolationistisk väg är inte att ta ansvar för Sveriges framtid.

Det är enkelt att vara emot något utan vare sig motiveringar eller förklaringar, snarare än att försöka arbeta konstruktivt. Men svenska väljare är inte dumma. Populism och förenklade lösningar som går på tvärs mot verkligheten kommer inte att vinna i längden.

Europa kommer inte att falla och Folkpartiet kommer inte att vända vare sig väljare eller kärnprinciper ryggen. När valdagen kommer får vi se om ansvarsfullt strävande eller enkla slagord väger tyngst.

Marit Paulsen, Cecilia Wikström och Olle Schmidt (FP),
europaparlamentariker.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
Lars Lundqvist
25 jan 2012
kl 14:04

Folkpartiet bryr sig tydligen inte om folkomröstningsresultat.
Ser fram mot en ny folkomröstning i frågan innan det ens kan bli tal om en svensk anslutning till EMU.
Lars Lundqvist
sympatisör till Junilistan

Erik Johansson
25 jan 2012
kl 14:47

EMU:s 3:e steg är ett relativt sent projekt (2002) i EEC-EG-EU:s historia (från 1957), så någon "grundbult" är euron inte. 45 år utan grundbult? ;-) Däremot vill jag påminna om ALDE-gruppens planer: " -- förstärkt ekonomisk styrning efter införandet av euron."

Ett annat absurt krav från ALDE är att EU skall få egen beskattningsrätt ("egna medel").

Om media vågade skriva av ALDE:s program skulle inte många _våga_ rösta på folkpartiet (=ALDE). Kom ihåg att folkpartikongressen röstade för att införa trafikdatalagringsdirektivet i Sverige. :-D

25 jan 2012
kl 17:25

När folkpartiets valutaexperiment nu pågår i full skala - med känt resultat - skulle man kunna tro att partiet intar en mer ödmjuk hållning inför valutans systemfel och projektets kritiker.

I stället tycks man gå motsatt väg. Här försvaras valutan genom att attackera kritikens avsändare (Junilistan?). När verkligheten hinner ifatt euron är argumenten borta och kvar finns bara en "tro" på projektet. Det är något väldigt religiöst och märkligt över detta.

Men när det gäller att angripa avsändarens legitimitet och opinionsstöd, borde (FP) fundera över sin egen sits. Se t.ex. en intressant artikel från Europaportalen, förra månaden:

http://www.europaportalen.se/2011/12/svenskt-eurosympati-pa-vag-att-utra...

"Enligt undersökningen som genomfördes i november säger alla befolkningsgrupper oavsett yrken, åldrar och politiska partisympatier ett kraftfullt nej till att ersätta den svenska kronan med euron.

Bland partisympatisörer finns det största motståndet mot euron inte oväntat hos vänsterpartister där 93 procent säger nej. Mer oväntat är att motståndet är minst bland Sverigedemokrater där 84 procent säger nej. Det är till och med mindre än bland folkpartister där 87 procent inte vill ha euron."

Lasse K
25 jan 2012
kl 18:15

Varför kan man inte rösta? Skaffa en ny webperson. Det duger inte med Inga-Britt i receptionen.

Magnus99
25 jan 2012
kl 18:21

Varför gå med i något som är så katastrofalt hanterat genom åren. Det hade varit bättre EU drevs av företag och politiker som satte gränserna. Som det är nu så är det politiker som TÄNJER gränserna medan företagen och medborgarna blir allt mer belastade av kostnader av denna gigantiska koloss.

Professor Pelotard
25 jan 2012
kl 18:31

Helt apropos så kom jag att tänka på Erich Honeckers uttalande i januari 1989: "Muren kommer att finnas kvar om femtio och även hundra år...."

Undrar vad som fick mig att tänka på det?

Mattias Carlsson
31 jan 2012
kl 15:13

"Att i det läget välja en kortsiktig, nationalistisk och isolationistisk väg är inte att ta ansvar för Sveriges framtid."

Jag tycker att er inställning till europasamarbetet är för snäv. Ni försöker få det till att motstånd mot att gå med i valutaunionen är nationalistiskt och isolationistiskt. Men det bygger ju på en utgångspunkt att ni tycker att EMU är nödvändigt för europasamarbetet.

Jag - och många med mig - tycker att EMU är en belastning snarare än en fördel för medlemsländerna och att EU skulle må bättre utan valutaunionen. Min bedömning är att en gemensam valuta gör mer skada än nytta för Europas ekonomi. I det ljuset så är väl ett motstånd mot en valutaunion solidariskt (i brist på bättre ord) snarare än nationalistiskt.

Jag tycker att många andra delar av europasamarbetet är väldigt bra och skulle gärna se fördjupat samarbete inom en del områden (miljö, rättsväsende, migration, utbildning, forskning mm). Jag har svårt att se att ett motstånd mot valutaunionen samtidigt som man förespråkar fördjupat samarbete inom andra områden skulle vara isolationistiskt.

Lena Johansson
22 mar 2012
kl 07:55

Euron ska INTE införas i Sverige. Ser man på alla omröstningar som finns, vinner NEJ-sidan överlägset. Enbart på denna sida, är 73% EMOT. Det finns redan en laglig folkomröstning där Euron ska hållas utanför landets gränser.
Ni politiker borde lära er att lyssna på dem som rostade om detta. Det är inte ni, utan en övervägande del av den svenska befolkningen.
Eftersom det aldrig går att lita på er politiker, förstår jag att ni på ett eller annat sätt, stödjer Reinfeldst smyginförsel av euron. Vi har sk. fria val här i landet, än så länge. Men pga att datalagringen infördes igår,
21/3-12 , mot Svenskarnas vilja blir jag inte förvånad om ni även går emot oss i detta ärende.
Ni har inte mandat för detta. Dags för er att tänka om!
Vi klarar oss mycket bra med att stå utanför.
Räcker med de vansinniga Eu-lagar som tvingas på oss, redan nu.
Som sagt. Lyssna på den svenska befolkningen. Det kommer val snart, och då kan ni bli bortröstade.
Sedan igår 21/3-12, har Sverige förvandlats från en demokratur till en diktatur. Vad gäller diktaturer, vet de flesta vad det innebär.
Det måste jag "tacka" er fega politiker för.
Vi har i Sverige redan haft en folkomröstning ang anslutning till euron. Den ska gälla. Behövs inte en nya omröstning varje kvartal, för att ni ska få som ni vill.
Ni politiker, gör vad som helst för att få vara kvar i "maktens korridorer".
Utan en tanke på vad det kan föra med sig.
Jag är rädd för framtiden här i landet. Inte så mycket för egen del. Lever inte så länge till. ( Till er politikers fromma) Men för mina barnbarn och kommande generationer. De kommer få ett rent helv...

Nyheter från förstasidan

Kylig premiär för Merkel och Hollande

STOCKHOLM » Hollande: Allt måste upp på bordet. Den franske presidenten står kvar vid att finanspakten ska omförhandlas.
Budgetkommissionär Janusz Lewandowski menar att medlemsländerna måste vara mer ärliga när de när de talar om EU-budgeten.
Debatt
Anders Selnes

Budgetkommissionären: EU-länderna lider av minnesförlust

Janusz Lewandowski » EU-kommissionen bantar personalstyrkan. Det finns mycket goda skäl till att EU:s budget ökar nästa år.

Pressade greker tvingas till nyval

STOCKHOLM » Regeringsbildning misslyckades. Det sista försöket att skapa en regering bestående av teknokrater sprack på tisdagen – nu väntar nyval inom en månad.
Kent Johansson (C) kom in i Europaparlament i höstas då han efterträdde nuvarande miljöminister Lena Ek.
Fredrik Haglund

Johansson: Mer regionalt självstyre

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. – En svensk ser det som ett problem att ingå i Europa, säger Kent Johansson (C) som vill öka integrationen i unionen.

Erlandsson: Minska slakten utan bedövning

BRYSSEL » Sverige inte ensamt i kritiken. En stor del av allt kött i EU kommer från djur som slaktats utan bedövning.

Allvarligt valbakslag för Merkel

BRYSSEL » Framgång för socialdemokrater. ”Ett bittert nederlag” kallar kristdemokraternas toppkandidat valresultatet i Nordrhein-Westfalen.

Spanien missar budgetmål

BRYSSEL » “Italien på rätt väg”. Flera EU-länder är på väg ut ur krisen.

Tymosjenko anklagas för medhjälp till mord

BRYSSEL » Tyskland skärper tonen ytterligare. Den ukrainska oppositionspolitikern Julia Tymosjenko misstänks för att ha planerat och finansierat mordet på en parlamentsledamot.

Tyskland tvärvänder – släpper upp inflationen

BRYSSEL » Hjälper krisande euroländer. Tyska Bundesbank lättar på landets tuffa inflationskrav. Det kan ge höjda svenska löner menar ekonom.

Kommissionen får ansvarsfrihet trots kritik

BRYSSEL » Ministerrådet knäpps på näsan. Europaparlamentet ger inte ansvarsfrihet till fyra EU-institutioner för 2010:s budget.

Merkel sockrar bud till Paris

BRYSSEL » Hollande vänder sig till EU-ledare. I utbyte mot projektobligationer hoppas den tyska förbundskanslern Angela Merkel nå en kompromiss med den nyvalde franske presidenten om EU:s finanspakt.

Arbetslösheten tickande bomb i Europa

Gustav Blix (M) och Henrik von Sydow (M) » Socialdemokraterna blundar. Jobbskatteavdrag finns i 17 OECD-länder och alla utvärderingar visar på positiva och betydande effekter på sysselsättningen.

Kraftigt motlut för grekiska regeringsbildare

BRYSSEL » Fem kravpunkter. Den nye grekiske regeringsbildaren, vänsterledaren Alexis Tsipras, söker stöd utanför parlamentet i kamp om åtråvärda bonusmandat inför befarat nyval.

Svenska företagare vilse i EU

BRYSSEL » ”En enorm potential går förlorad”. Svenska företagare har dålig koll på EU:s inre marknad.
Europeiska Ekonomiska och Sociala Kommitténs, EESK, sammanträde den 25 och 26  april 2012.
MittEuropa

Kollektivavtal bör värnas vid upphandling

Ellen Nygren » Kraftfulla rekommendationer. Löntagarnas villkor vid offentlig upphandling vållande livlig debatt mellan fack och arbetsgivare vid EESK:s senaste möte.
Hannes Swoboda ordförande för socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Anders Selnes

S-ledare: Det blåser en ny vind i Europa

STOCKHOLM » Med Hollande förstärks den. Vi utmanar de konservativa om makten i EU. Det beskedet ger den nye S-ledaren Hannes Swoboda till Europaportalen.
Arbetsmarknadsutskottet i riksdagen säger nej till EU-förslag om ny arbetsrätt.
Camilla Svensk

Svenskt nej stoppar EU:s nya arbetsrätt

BRYSSEL » ”Har tillkommit på olaglig grund”. EU:s nya arbetsrätt ser ut att falla redan innan förhandlingarna startat.
Finansminister Anders Borg (M) fick genom de svenska kraven på onsdagens långkörare om bankbuffertar.
Europeiska unionens råd

Nöjd Borg: Sveriges banksystem säkrat

BRYSSEL » Britter missnöjda. Sverige fick genom sina krav trots att EU:s finansministrar inte helt lyckades enas om nya kapitaltäckningskrav för banker.
Biståndsminister Gunilla Carlsson (M) frågades ut av elever på Europaforum i Hässleholm.
MittEuropa

Elever i fokus på Europaforum

Sofi Holmgren » Frågade ut ministrar. Vi satte Hässleholm på kartan.
Mörka moln på den spanska himlen. Landets banker har många dåliga lån som riskerar att utlösa en större kris.

Tysk media: Krishjälp till spanska banker planeras

BRYSSEL » Kräver öppna kort. Samtidigt som Spanien får sitt kreditbetyg sänkt finns det hemliga planer på att låna ut pengar direkt till landets vacklande banker.
Mängder av fel och misstag ledde till att 63 flyktingar dog på flykt undan kriget i Libyen, konstaterar Europaprådet. Arkivbild.
UNHCR / F. Noy

Europarådet pressar Nato om båtflyktingars död

STOCKHOLM » Ingen kom till undsättning. Europarådet upprörs över att 63 flyktingar lämnades att dö i en båt på Medelhavet trots att räddning var möjlig.
Anna Hedh (S) vill inte att EU-kommissionen petar i de fackliga rättigheterna.

Hedh: Rulla tillbaka EU:s makt

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Hedh (S) vill inte att EU stänger sina gränser och beklagar bristen på solidaritet med flyktingar i EU.

Acta faller – saknar politiskt stöd

BRYSSEL » ”Spelet är slut”. Konservativa och liberaler i Europaparlamentet sällar sig till det växande Acta-motståndet.
En budget för investering i tillväxt och jobb kallar budgetkommissionär Janusz Lewandowski  sitt förslag.

Lewandowski: Obetalda räkningar ökar EU-budgeten

STOCKHOLM » Mindre pengar till EU-institutioner. EU:s budget föreslås öka med närmare sju procent nästa år.

Fack och arbetsgivare kritiserar ny EU-arbetsrätt

STOCKHOLM » WEBB-TV. Fack och arbetsgivare debatterar EU-kommissionens senaste förslag om arbetsrätt, utstationeringsdirektivet och Monti ll.

Calmfors: Hela eurosamarbetet kan riskeras

STOCKHOLM » “Hollande rättar in sig i ledet”. Ekonomiprofessorn Lars Calmfors räknar med att Grekland inte kommer att kunna betala av sina krislån. Det kan leda till en svår politisk kris för eurosamarbetet.

EU ger grönt ljus till flygdatalagring

BRYSSEL » “Bättre än inget alls”. EU-parlamentet röstade för ett avtal som ålägger europeiska flygbolag att lämna ut passageraruppgifter till USA.

EU-kommissionen vädjar om arbetsmarknadsreformer

BRYSSEL » Nyckelområden kan ge 20 miljoner jobb. Samtidigt som kommissionens jobbplan välkomnas av Europaparlamentariker och arbetsgivare får den facklig kritik.
Nadejda Andreev visar sin hemby på kartan över Moldavien.
MittEuropa
Ann-Christin Sjölander

Miljoner européer saknar rent vatten

Ann-Christin Sjölander » Värst på landsbygden. Nadejda Andreev är uppväxt med illaluktande vatten, i dag kämpar hon för rent vatten och ekotoa i Moldavien. Det skriver Ann-Christin Sjölander.
Herta Däubler-Gmelin, före detta tysk justitieminister, vill att författningsdomstolen granskar EU:s finanspakt och krisfond.

Finanspakt hotas av tysk rättsprocess

BRYSSEL » ”Europa måste vara demokratiskt”. Tyska politiker vill dra EU:s finanspakt och krisfond inför landets författningsdomstol.
Christian Engström arbetar för att Acta-avtalet ska skrotas i EU-parlamentet.
Fredrik Haglund

Engström: Lobbyisterna är kungar i Bryssel

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Christian Engström (PP) anser att det demokratiska underskottet i EU kan bli en stor fara på sikt.

EU-regel kan stoppa alkoholreklam i svensk tv

BRYSSEL » Kommissionen följer frågan noggrant. Granskningsnämnden har bett sin brittiska motsvarighet att utreda vilka lagar som gäller för svensk alkoholreklam från Storbritannien.

EU-budgeten måste ge verkligt mervärde

Gustav Blix (M) » För många fel med EU-bidrag. EU:s sammanhållningspolitik behöver reformeras och moderniseras i grunden.
Anna Maria Corazza Bildt (M) driver kampanjen Basta till matsvinnet.
Fredrik Haglund

Corazza Bildt: EU ska vara en kraft mot kvinnoförtryck

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Anna Maria Corazza Bildt (M) vill se fler kvinnor på ledande poster – utan kvotering.
Carl Schlyter (MP) anser att EU är en enorm lagstiftningsmaskin styrd av storföretag.

Schlyter: Dagens EU behövs inte om tio år

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Carl Schlyter (MP) vill förvandla unionen till en diskussionsklubb.

EU söker ny finansskatt

BRYSSEL » Aktivitets- eller stämpelskatt är alternativ. Tyskland uppmanar EU att komma fram med förslag till en ny skatt på finanssektorn.
Åsa Westlund (S) jobbar för högre krav på hormonstörande ämnen och andra kemikalier..

Westlund: EU:s ledare måste lyfta blicken

BRYSSEL » Tre frågor till Europaparlamentariker. Klimatet och nya jobb är livsavgörande frågor, menar Åsa Westlund (S) som börjat tröttna på pratet om grekiska stödpaket.

Ohlsson: Avskaffa globaliseringsfonden

BRYSSEL » Vill ha mer pengar till forskning. EU:s globaliseringsfond var i skottgluggen när EU-ministrarna träffade för att diskutera unionens budget.

Notiser

    • Ny facklig jätte i Europa
      i går
    • Tysk tillväxt överraskar
      15 maj
    • EU-ledare avvaktar Ukrainabojkott
      15 maj
    • Produktionsfall i EU – Sverige tappar mer
      14 maj
    • Första medborgarinitiativet registrerat
      11 maj
    • Regeringen sågar EU-budget - helt orimlig
      11 maj
    • Spanien nationaliserar krisbank
      10 maj
    • Tjeckiskt eurointräde tidigast 2020
      10 maj
    • Europaportalens tävling avgjord
      10 maj
    • Forskning: Inget EU-land vinnare eller förlorare
      9 maj
    • Brittisk premiärminister efterlyser euroregering
      9 maj
    • Tyska ekonomer: Grekutträde måste förberedas
      9 maj
    • 9 maj EU:s ”födelsedag”
      9 maj
    • Spanska skattepengar ska skydda storbank
      8 maj
    • Extra EU-toppmöte om tillväxt
      4 maj
Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close