President ger vika efter skatteprotester
30 november 2010 | Veto mot skattelagDen nya skattelagen skulle göra det dyrare att driva små och mellanstora företag. Protesterna har pågått i snart två veckor, och nu verkar de demonstrerande företagarna ha fått gehör hos regeringen.
Presidentens besked om veto innebär att förslaget till skattelag ska omarbetas och skickas tillbaka till parlamentet.
Medan protesterna pågått har de blivit allt mer politiska, och det återstår att se om demonstranterna nöjer sig med dagens besked.
– Här är våra tre krav: veto mot skattelagen, att parlamentet upplöses och att regeringen avgår, sa Serhiy Dorotych, ledaren för Fackförbundet för företagarnas beskydd till en ukrainsk tv-kanal, uppger Ukrainian Journal.
Ukrainas nuvarande skattesystem bedöms vara bland de tre värsta i världen, men experter säger att det aktuella förslaget skulle lamslå småföretagare och på så sätt minska inkomsterna till statskassan. Regeringen har förklarat reformen bland annat med att man måste få in pengar till pensionssystemet efter en svår ekonomisk kris, skriver Kyiv post.
Denna annons är producerad av Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden december 2024 till december 2025 på Europaportalen.se till en kostnad av 86 515 kr. Kontakt: s-d.delegation@europarl.europa.eu.
För mer information om transparens vid politisk annonsering i Europaportalen, vänligen kontakta redaktionen på red@europaportalen.se.