Dansk Folkeparti halverat i EU-parlamentet
14 mars 2011En av Dansk Folkepartis två ledamöter i EU-parlamentet hoppar av partiet och byter politisk grupp.
Fram till i tisdags hade Dansk Folkeparti två ledamöter i EU-parlamentet. Nu har styrkan halverats efter att Anna Rosbach hoppat av partiet och bytt politisk grupp. Hon anslöt sig då till den EU-skeptiska gruppen ECR, där även brittiska konservativa Tories ingår.
– Efter noggranna funderingar kring mitt partis politik och retorik är det uppenbart för mig att jag inte längre företräder dess åsikter, skrev hon i ett avgångsbrev, enligt tidningen TheParliament.
Dansk Folkepartis andre medlem, Morten Messerschmidt, är förvånad.
– Hittills har jag inte fått någon motivering eller förklaring till det här överraskande beslutet, säger han.
Dansk Folkeparti fick 15,3 procent i det danska valet till EU-parlamentet 2009. Morten Messerschmidt fick 284 500 personröster i valet, 80 procent av partiets totala antal röster. Anna Rosbach fick drygt 3 500 personröster.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.