Le Pen och Wilders politiska vildar
24 juni 2014Nationella frontens ledare Marine Le Pen lyckades inte bilda en EU-skeptisk partigrupp i EU-parlamentet.
Fransyskan och nationalisten Marine Le Pen och nederländske EU-motståndaren Geert Wilders hade ett tillräckligt antal EU-parlamentariker men saknade ledamöter från ytterligare två medlemsländer för att uppnå kriterierna. Därmed blir de tillsvidare politiska vildar utan egen parlamentsgrupp.
Geert Wilders vägrade samarbeta med ett av de möjliga partierna, polska högerextrema Nya högerkongressen, som Wilders beskyllt för antisemitism och kvinnofientlighet.
Han har dock förhoppning om att lyckas bilda en grupp innan årsskiftet – partier kan när som helst gå samman i nya partigrupper i EU-parlamentet. Att inte tillhöra en partigrupp ger EU-parlamentariker betydligt mindre inflytande och pengar.
För att bilda en partigrupp i Europaparlamentet krävs minst 25 ledamöter från minst sju EU-länder.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.