Merkels arvtagare avträder
BRYSSEL 10 februari 2020Annegret Kramp-Karrenbauer, tyska kristdemokratiska CDU:s ledare och potentiell arvtagare till förbundskansler Angela Merkel, avsäger sig uppdrag efter att den interna kritiken mot henne blivit för stor.
Efter bara drygt ett år på posten som ledare för tyska kristdemokratiska CDU meddelade på måndagen Annegret Kramp-Karrenbauer att hon inte ställer upp till omval och därmed inte heller kandiderar till posten som ny förbundskansler i nästa års tyska parlamentsval. Det rapporterar tyska medier.
Anledningen till hennes avgång är dels den kritik som riktats mot henne i samband med att CDU i delstaten Thüringen i förra veckan samarbetade med högerpopulistiska Alternativ för Tyskland. Süddeutsche Zeitung skriver dock att kritiken mot Kramp-Karrenbauers ledarskap funnits där sedan tidigare.
Annegret Kramp-Karrenbauer sågs av många som efterträdare till förbundskansler Angela Merkel som sagt att hon inte ställer upp för en ny mandatperiod när tyskarna går till parlamentsval på hösten 2021.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.