Krav på öppna EU-möten i Sverige
BRYSSEL 24 januari 2018Vänsterpartiet hänvisar till dansk öppenhet och vill ha större insyn i EU-möten i Sveriges riksdag.
I dag onsdag presenterade riksdagen en stor utredning om dess framtida EU-arbete. I den föreslås att mötena i riksdagens EU-nämnd ska fortsätta ske bakom lyckta dörrar i de allra flesta fall. Möten där Sveriges EU-politik bestäms är bara öppna då statsministern deltar.
Men Vänsterpartiet är kritiskt till slutsatsen i utredningen.
– Människor kritiserar med rätta EU för brist på demokrati och insyn. Därför hade öppna EU-nämndsammanträden kunnat vara ett sätt att göra EU-arbetet lite öppnare för allmänheten, sade Jens Holm (V), ledamot i riksdagens EU-kommitté i ett uttalande.
Han pekar på att motsvarande möten i det danska folketinget är i huvudsak öppna och sänds på nätet. Även i EU-parlamentet är utskottsmötena öppna för allmänheten.
– Varför kan vi inte göra likadant i Sverige? Det skulle bli lättare för medborgarna att följa vad som sägs i riksdagen och om de besluten sedan följs upp i Bryssel, sade Jens Holm.
Europaportalen har sökt flera ledamöter i EU-nämnden för en kommentar.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.