Sarkozy hotar lämna Schengen
12 mars 2012Den franske presidenten kräver att EU ska göra mer för att hålla illegala migranter utanför passunionen. Cecilia Malmström ville inte kommentera det franska utspelet.
På ett kampanjmöte inför det franska presidentvalet hotade landets nuvarande president Nicolas Sarkozy att ställa Frankrike utanför Schengensamabetet om inte passunionens yttre gränser stärks. Det är framför allt Italien och Grekland som Sarkozy menar inte klarar att bevaka sina gränser.
– Om det inte blir några seriösa framsteg inom de kommande 12 månaderna kommer Frankrike att skjuta upp sin medverkan i Schengensamarbetet, sade Nicolas Sarkozy enligt den franska tidningen Le Figaro.
Pierre Moscovici, den socialdemokratiske presidentkandidaten François Hollandes kampanjledare, menade på måndagsmorgonen att Nicolas Sarkozy ”inte är en fransk president” utan snarare påminner om ”en konservativ brittisk premiärminister”.
Den svenska EU-kommissionären med ansvar för migrationsfrågor, Cecilia Malmström, ville på måndagen inte kommentera det franska utspelet med sade att Schengenförhandlingarna visst gör framsteg.
I förra veckan sade Nicolas Sarkozy att Frankrike har för många invandrare.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.